Translation of the Meanings of the Noble Qur'an - Persian Translation - Tafsir Al-Saadi * - Translations’ Index


Translation of the meanings Surah: Al-Kawthar   Ayah:

سوره كوثر

اِنَّاۤ اَعْطَیْنٰكَ الْكَوْثَرَ ۟ؕ
خداوند به پیامبرش محمد صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: ﴿إِنَّآ أَعۡطَيۡنَٰكَ ٱلۡكَوۡثَرَ﴾ ما به تو خیر فراوان و فضل زیاد داده‌ایم، از جملۀ آن: نهر و حوضی است که خداوند به پیامبرش داده و کوثر نامیده می‌شود که طول آن به مسافت یک ماه و عرض آن نیز به مسافت یک ماه است، و آب آن از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‌تر است، و ظرف و لیوان‌های آن به اندازۀ ستارگان آسمان زیاد و همان‌طور درخشان می‌باشند. هرکس یک بار از حوض کوثر بنوشد هرگز تشنه نخواهد شد.
Arabic explanations of the Qur’an:
فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ۟ؕ
وقتی خداوند منت خویش را بر پیامبر بیان کرد، او را به سپاسگزاری نعمت فرمان داد و فرمود: ﴿فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَٱنۡحَرۡ﴾ برای پروردگارت نماز بگزار و قربانی کن. این دو عبادت را به طور ویژه بیان کرد، چون هر دو از بهترین عبادت‌ها و بزرگ‌ترین آنها می‌باشند. و چون در نماز، قلب و اعضا برای خدا فروتن می‌باشند، و اعضا و جوارح برای انجام انواع بندگی‌ها حرکت می‌کنند. و ذبح کردن قربانی موجب می‌شود که بنده به وسیلۀ بهترین چیزی که در نزد خود دارد، و با دادن مالی که دل‌ها بر محبت آن سرشته‌اند و بر آن بخل می‌ورزند، به خداوند تقرب و نزدیکی جوید.
Arabic explanations of the Qur’an:
اِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْاَبْتَرُ ۟۠
﴿إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ ٱلۡأَبۡتَرُ﴾ همانا کسی که با تو دشمنی دارد و تو را مذمت می‌کند، بی‌خیر و برکت و بی‌نام و نشان خواهد بود. اما محمد صلی الله علیه وسلم به حق انسانی کامل است و آوازه‌ای بلند و پیروانی زیاد دارد.
Arabic explanations of the Qur’an:
 
Translation of the meanings Surah: Al-Kawthar
Surahs’ Index Page Number
 
Translation of the Meanings of the Noble Qur'an - Persian Translation - Tafsir Al-Saadi - Translations’ Index

Translation of Tafsir Al-Saadi into Persian

close